Aktiviteler

Yamaç Paraşütü

Fethiye'de 6 Seyahat Acentesi tarafindan, 1975 metre yükseklikteki Babadag'in doruklarindan gerçeklestirilen yamaç parasütüne ilgi, tüm dünyada bir çig gibi büyümektedir. Termik noktalarinin zengin ve yaygin olmasi, atlayistan sonra, daha da yükselerek deniz üzerinde uçabilme özelligi, çevredeki bitki örtüsünün zenginligi, doyumsuz güzellikteki Ölüdeniz manzarasi, denize sifir inen tatli bir egim ve daha pek çok nedenle Babadag, rakipsiz bir yamaç parasütü merkezi konumundadir. Konum: Mugla ilinin Fethiye ilçe sinirlarinda yer alan Babadag deniz kiyisindan 7 km içeridedir. Ölüdeniz kumsalinin hemen arkasinda yükselir ve tam güneye bakar. Kalkis pistine Ölüdeniz'den 45 dakikalik stabilize ancak düzgün sayilabilecek yolla ulasilir. Uçus Mevsimi: Nisan - Ekim arasi güvenli uçuslar yapilmaktadir. Bölge Özellikleri: Türkiye'de yamaç parasütünün ilk yapildigi yer olan Ölüdeniz dünyaca ün yapmistir. Essiz dogasi, günesi ve denizi her sene binlerce yerli ve yabanci turisti büyüleyen bölge her çesit outdoor aktivitesine uygun yapidadir. Gelismis bir turistik merkez olan bölgede ulasim, konaklama, yeme içme sorunu yasanmamaktadir. Çevrede tekne turlari ayrica ilgi çekmektedir. Babadag yaz kis trekking ve kampçilik alani olarak tercih edilmektedir. Kalkis Pistleri: Babadag da toplam üç pist vardir. 1700 metre güney pisti kalkis için çok müsaittir. 1800 metrelik kuzey pisti biraz küçük ve diktir. 1900 Metre kuzey zirve pistinin kalkis alani oldukça rahattir. Genelde 1700 metrelik pist günün büyük bölümünde tam karsidan güney rüzgari aldigi için genelde buradan uçulur. Oldukça genis olan piste ayni anda 20 civarinda kanat serilebilir. Inis Pisti: Ölüdeniz kiyisindaki Belcekiz plaji, uzun ve genisligi ile oldukça rahat ve güvenli bir inis alanidir. Meteorolojik Özellikler:Yaz sezonu boyunca hava tutarlilik gösterir. Bazen sabah saatlerinde kuzey rüzgari eser ve kuzey pistlerinden vadi içine kalkis yapilir. Güney pisti günün büyük bölümünde 5-20 km arasinda güneyden esen rüzgari karsilar. Dikkat edilmesi gerekenler: Özellikle sezonun basi ve sonu olan mevsim degisikligi aylarinda havada hizli degisimler olabilmekte ve kalkis alanina bulut inebilmektedir. Güney pistinde, ögleye kadar geçen sürede dagin bati ucundan gelen bati rüzgâri, sahte güney rüzgâri yaratarak yaniltabilmektedir.

Tüplü Dalış (Scuba Diving)

Durgun ve tertemiz deniziyle dalis yapmak için ideal bir yer olan Fethiye'de, basta Af Kule olmak üzere bir çok yerde denize dalis yapilabilir, dalis ögretmenleriyle birlikte, baliklarin, ahtapotlarin, mercanlarin ve Dünyaca ünlü kaplumbagalarin deniz altindaki misafirleri arasinda yer alabilirsiniz. Degisik türdeki bitki ve canlilardan olusan ve bambaska bir Dünya olan deniz altina, balik adamlar esliginde dalis yapmanin doyumsuz zevkini yasayabilirsiniz. Fethiye'de dalis yapmak son derece kolaydir. Çünkü burada çok sayida dalis okulu ve dalis kulüpleri tarafindan dalis turlari düzenlenmektedir.

Rafting

Dalaman Çayi: Dirmil yakinlarindaki Kocas dagindan dogan, antik ismi Indos olan Dalaman çayi Marmaris ve Fethiye arasinda yer alir. Toplam uzunlugu 229 kilometredir. Bati Toroslar'in Göktepe ve Yaylacik daglarindan inen kollarin birlesmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca'nin 8 km. güneyinden denize dökülür. Dogal kireçtasi ile beslenen berrak bir görüntüsü olan çay her zaman ilik ve turkuaz mavisi rengindedir. Akdeniz ve Ege'de yer alan turistik yörelere yakinligi nedeniyle, yerli ve yabanci turistlerce ilgi gören Dalaman Çayi'nda yil boyu rafting yapilabilir. Konaklamak için yakindaki Akköprü köyündeki pansiyonlardan faydalanilabilir. Parkur: Rafting noktalarina Marmaris, Dalyan, Fethiye, Turunç yörelerinden ve Dalaman havaalanindan ulasilabilir. Yil boyu rafting yapilabilen Dalaman çayinin su seviyesi, özellikle eylül ve ekim aylarinda yükselir. Küçük selaleler yaparak akan su yer yer geçitler arasinda devam eder. Bu geçitler Akköprü köyü üzerinde nehri iki bölüme ayirmaktadir. Üst bölümün zorluk derecesi 5'dir. Alt bölüm 3-4 zorluk derecesindedir. Daha ileride Akköprü'ye gelindiginde su akis hizi azalir, zorluk derecesi 3'e iner.

Rüzgar Sörfü

Fethiye'nin Çalis plajindaki sörf okullarindan dilerseniz egitim alip, dilerseniz sörf kiralayarak rüzgar sörfünün tadini çikarabilirsiniz.

Trekking

Bu doga yürüyüsleri, Fethiye'nin zengin bitki örtüsünü yakindan tanimak isteyenler için mükemmel bir firsattir. Yürüyüslerden en fazla ilgi çekeni "Likya yolu" denilen ve antik dönemlerde Likya kentlerini birbirlerine baglayan patikalar zincirini olusturan parkurdur. Likya yürüyüs yolunun baslangiç noktasi Ovacik köyünde Babadag'in etekleridir. Bu etkinlik için yalnizca yürüyüs malzemelerine ihtiyaç vardir.